Jeet Kune Do

jkd860x450Jeet Kune Do to sztuka walki stworzona przez Bruce’a Lee, Jeet oznacza przechwycenie, Kune to pięść a Do to droga, tłumacząc na język polski oznacza „Drogę przechwytującej pięści.” Sam, Bruce Lee nazwał to co ćwiczył Jeet Kune Do dopiero w 1967, przed nadaniem nazwy sztukę walki którą ćwiczył nazywał Jun Fan Gung Fu. Jeet Kune Do jest efektem wieloletniej pracy i wynikiem jego studiów na temat kinetyki, zasad dynamiki, mechaniki ludzkiego ciała. W efekcie czego jest to unikalna sztuka walki ze swoją własną strukturą i technikami stworzonymi przez Bruce’a Lee.

Bruce Lee odrzucił tradycyjne sztuki walki i będąc zainspirowany „zachodnimi sztukami walki” skierował się w stronę nauki. Kinetyki i praw fizyki w efekcie czego zdefiniował Jeet Kune Do jako „Naukową walkę uliczną.” Jako, że każda technika była wynikiem, szczegółowej naukowej analizy,która miała działać w sytuacji prawdziwej walki. Bruce badał, szczegółowe, sprecyzowane aspekty, jako że miał wizję swojej sztuki walki, wiedział czego chce i jak ma wyglądać jego Jeet Kune Do. Pomimo, faktu że Bruce był mocno inspirowany przez boks starej ery zwany „słodką nauką” oraz szermierką, to Jeet Kune Do nie jest ani boksem ani szermierką, JKD nie jest sportem. Jeet Kune Do jest naukowym podejściem do sztuki walki, i charakteryzuje je prostota, bezpośredniość i nieklasyczność.

Innymi słowy Jeet Kune Do, jest tym co ćwiczył i jak ćwiczył Bruce Lee, to jak w najbardziej skuteczny według niego sposób używał swoich rąk i nóg, masy ciała, taktyki, oraz praw fizyki do walki. Jednakże, oprócz aspektu, technicznego w JKD jest również aspekt filozoficzny, który wykracza poza kopnięcia i uderzenia ale naucza sztuki życia.

 

 

Michał Czapla

 

BRUCE LEE ®, Jun Fan Jeet Kune Do ® and the Core Symbol ® are registered trademarks of Bruce Lee Enterprises, LLC. The Bruce Lee name, likeness and all related indicia are the intellectual property of Bruce Lee Enterprises, LLC. All Rights Reserved.