TOP

Ku pamięci Stefana Nikandera

Stefan Nikander

(1968-2011)

R.I.P

Gdy 5 października odebrałem telefon widząc znajomy numer, zza granicy, cieszyłem się na rozmowę, lecz wiadomość którą usłyszałem była najmniej oczekiwana i jedną z najgorszych….Stefan odszedł…. Po tych słowach zamarłem, łzy same napłynęły mi do oczu, w gardle czułem krzyk albo było tak ściśnięte że nie mogłem wydusić ani słowa…. Najpierw Ted Wong, a teraz Stefan, dwie gwiazdy które rozświetlały moje niebo JKD, nagle zgasły. Ceremonia pogrzebowa i pożegnalna miała miejsce 27 października. Został złożony wieniec z Polski, Hiszpanii, Szwecji, Norwegii, a także odczytane listy od jego bliskich przyjaciół, mój został odczytany przez siostrę żony Stefana. Za co jestem bardzo wdzięczny.

Stefan, był wzorem do naśladowania, jego niezłomność i wola walki, sprawiają iż w moich oczach jest on jednym z największych wojowników naszych czasów. W 2003 zdiagnozowali u niego guza mózgu, dla wielu jest to wyrok, ale Stefan powiedział wtedy „zadarłeś z niewłaściwą osobą.” I nie poddał się, jego walka stała się inspiracją dla wielu, a jego książka pozwoliła nam zrozumieć dogłębnie jego walkę z rakiem.

Stefan Nikander był prywatnym i wieloletnim uczniem Ted’a Wonga, jako jedna z nielicznych osób w Europie jak i na świecie był autoryzowany do nauczania TWJKD osobiście przez Ted’a Wonga.

Stefan Nikander, nazywał mnie swoim bratem JKD z Polski, był to dla mnie kolosalny zaszczyt gdy razem z Ted’em Wongiem u Stefana w domu powiedzieli do mnie że uważają iż powinienem nauczać JKD w Polsce, dla mnie był to największy sukces jaki osiągnąłem w sztukach walki. Jednakże ja osobiście postrzegałem Stefana jako mojego Sifu, mentora, przyjaciela, bliską rodzinę. Dziękuję Ci za wsparcie, za to że miałem zaszczyt Cię poznać i uczyć się od Ciebie, za dyskusje i za wszystko co dla mnie zrobiłeś, nie wystarczy słów aby za to podziękować! Na zawsze będziesz żył w mojej pamięci, w swoich naukach w „Projekcie Wizji Ciała i Umysłu.” Dla mnie to zaszczyt być  Twoim pierwszym i jedynym autoryzowanym prywatnym uczeniem z Polski, Twoim bratem JKD!

 

Michał Czapla